Lawyers with superpowers: як розвивається стартап Legal Nodes - CfE Accelerator

Lawyers with superpowers: як розвивається стартап Legal Nodes

Чому цінності важливі для росту стартапу? Як знаходити болі клієнтів та як зібрати “команду мрії”? Яким має бути mindset стартапера? Поговорили з Маргаритою Сіваковою, CEO legal tech стартапу Legal Nodes.

Як все починалося

“Ми з партнером працювали в юридичній компаній і зіткнулись з тою проблемою, яку зараз вирішуємо. Сама проблема в тому, що, якщо тобі потрібна юридична допомога за кордоном, тобі потрібно шукати дуже багато юридичних підрядників, спілкуватись з кожним з них.” Звісно ж, без достатнього досвіду це зазвичай не вийде зробити правильно з першого разу, а це несе за собою юридичні ризики та переплати – на цьому акцентує Маргарита. За її словами “ось таким чином прийшла ця ідея, а згодом ми звільнилися з юрфірми.”

Для кого Legal Nodes?

Насамперед, ми будуємо платформу саме для технологічних компаній, які є “global by default”, тобто тих, які планують виходити (або вже вийшли) на міжнародний рівень, і вже мають представництва за кордоном. 

Про основні напрями діяльності та головну мету

Звісно, якщо ти стартапер, і в тебе немає юридичного бекграунду, дуже важко розібратись в юридичних аспектах. Маргарита каже, що не назвала б сферу діяльності Legal Nodes пов’язаною з, власне, бюрократією. “Ми більше допомагаємо не з цією частиною, – каже вона про подачу та оформлення документів, – ми допомагаємо з структуруванням відносин в команді, з реєстрацією компаній за кордоном. Ми також допомагаємо компаніям захищати їхню інтелектуальну власність.” Попри все це, головною метою Legal Nodes є взяти на себе всю юридичну роботу, тобто “компанія працює таким чином, що, навіть якщо ви не знаєте, що конкретно вам потрібно, ми з цим допоможемо.” 

Як працює компанія

Для початку клієнт проходить безкоштовну консультацію, за допомогою якої для нього підбирається особистий юрконсультант (dedicated legal counsel), тобто спеціаліст, який найкраще підійде під цілі, індустрію і тип компанії. Після цього розробляється юридичний план дій, за яким і йтиме подальша робота. 

Досвід компанії з «паперовими» проблемами, або до кого звертаються по юридичну  допомогу самі юристи

Ми в такій унікальній позиції… ми самі – перші юзери свого продукту.” Як і будь-який стартап, Legal Nodes долали багато перешкод на шляху до успіху, в тому числі юридичних.  Цікаво, що, за словами Маргарити, “Так, як ми будуємо юридичний стартап в legal tech, це не сюрприз, що я та мій партнер самі є end user власного продукту.”

Трохи про свою команду, про те, як зародилась ідея для стартапу, і як обирались партнери

“Чим довше ми створюємо стартапи і працюємо з ними, тим більше я розумію, наскільки важливо мати команду однодумців, які поряд з тобою, які готові з тобою вриватися в нові ідеї, висувати нові гіпотези, працювати по ночах. В них навіть нема питання: працювати чи не працювати на вихідних, якщо це потрібно. Це дуже круто!” 

Про команду

“Ми брали участь в різних юридичних хакатонах, тому, що мій партнер до цього стартапу, над яким ми зараз працюємо, вже працював над двома legal tech стартапами.” Безумовно, досвід роботи партнера Маргарити та їхнього СТО значно допоміг компанії розвинутись, тому “трохи більше, ніж два роки тому відбувся запуск роботи над платформою.” Маргарита додає: “Так, як ми вже працювали в legal tech сфері, ми постійно були в цій тусовці, і багато однодумців просто самі нас знайшли.” Вона згадує, що завдяки такому широкому спектру зв’язків вони майже не займались класичним хайрингом на початку роботи. 

Команда Legal Nodes жартома називає себе “Lawyers with superpowers”, тобто юристами з суперсилами, адже “навіть у нашого СТО є юридична освіта” і “ніхто з нас класичною юридичною роботою вже не займається”.

“В нас дуже крута культура в компанії, і це неймовірно важливо. Ці цінності, які нас об’єднують, ми навіть виписали, ми це все обговорюємо. Я бачу, що команді працювати з нами, а нам – з нею.”

Про цінності команди

  1. Прозорість. “Прозорість як з командою, так і в роботу з продуктом і клієнтами.”
  2. Ефективність та швидкість. “Якщо це можна зробити сьогодні – це треба зробити сьогодні.”
  3. Відкритість до нових ідей. В Legal Nodes кожен може висловити свої ідеї, чи зауваження, в команді прийнято цінувати свободу. Маргарита каже: “В нас навіть є спеціальне сховище, куди можна відправляти всі ідеї. […] В якийсь момент нас навіть трішки “кидало” туди-сюди, бо ми хотіли інкорпорувати всі з них.”

Минулого року команда Legal nodes залучила грант на 50 тис. доларів від USF, коротко про плани і перспективи

“Так, ми вже проінвестували ці кошти в розвиток нашого продукту, а також в продажі.” Що важливо, Маргарита каже: “Нам ці кошти допомогли тестувати різні гіпотези”, в команади було дуже багато різних ідей щодо розвитку продукту, а саме “підписки для стартапів, можливість закривати юридичні запити і проекти за закріпленою ціною, замовивши послугу через сайт”. Щодо планів на майбутнє, Маргарита говорить: “Зараз ми плануємо інвестувати кошти вже в розробку того, що буде з’єднувати клієнтів і юристів, а також юристів між собою на платформi.”

Останнім часом Україна виходить на світову арену стартапів, ті самі USF, «бізнес-ангели» і тд цьому сприяють, але ми все ще маємо куди рости. Про те, як стартаперу розвиватись в українському середовищі

“Якщо чесно, я не вважаю, що є якась сила, яка може якось допомогти, чи щось змінити, і ти такий “оп!” і вийшов на новий ринок. Я не вважаю, що треба цим керуватись, керуватись треба своїми цілями, силами своєї команди, ставити дуже амбітні цілі і досягати їх.”

Про амбітні цілі і майндсет стартапера

“Коли ти ставиш такі амбітні цілі, дуже різні можливості з’являються на твоєму шляху. Як от USF з’явився на нашому, коли ми ще навіть не знали, що він запускає такий конкурс.”

Маргарита вважає, що стартаперу “треба мати правильний майндсет, а вже всі можливості ти знайдеш на своєму шляху”. Вона каже: “Коли я приїхала сюди (в Україну) з Лондона, то зрозуміла, що в нас дуже велика кількість дуже крутих підприємців і розробників, які навіть не розуміють наскільки вони круті!” 

Поради стартаперам – початківцям, зокрема студентам

Про розширення кругозору

“Я можу сказати яку пораду я б хотіла мати, коли я була в універі, я б хотіла, щоб мені хтось сказав, що вчитися важливо, важливо мати гарні бали і тд, але також дуже важливо цікавитися різними людьми, будувати нетворк (свою мережу контактів і зв’язків), цікавитися різними можливостями. Навіть якщо ви навчаєтеся на юриста (чи на будь-якій іншій спеціальності), можна брати курси з, наприклад, маркетингу. Зараз, як на мене, йде такий час людей, які розбираються у різних сферах, навіть якщо не глибоко, вони все одно мають знання в різних областях, що дає можливість робити надзвичайно круті речі.” 

“Ніколи не може бути забагато якихось крутих активностей, курсів, вчителів, менторів, подорожей (звісно, коли це буде можливо), адже це максимально розширює світосприйняття.”

“Дуже важливо знати англійську, це вже, напевно, за дефолтом.”

Маргарита приводить свій досвід у приклад, адже вона завжди хотіла бути юристом, а зараз вона – юрист з супер силами і ставить собі за ціль змінити юридичний ринок.  Вона каже: “треба пам’ятати, що в наш час все дуже швидко змінюється, не треба цього боятись, треба просто завжди бути відкритим до нових ідей.”